• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/hastamakaryolasi
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905071256221
 • https://www.twitter.com/cetin_medikal
 • https://www.instagram.com/cetinmedikalizmir
 • https://www.youtube.com/@cetinmedikal1047

WhatsAppFacebookInstagramEmailPinterestKonum

Dalgalı Yataklar Hasta için Neden Gereklidir?

Hastane Havalı Yatakları Nelerdir?

Günde 15 saatten fazla yatağa bağlı kalan ve tedavi altında olan hastaların konforları için geliştirilmiş dalgalı havalı yatak sistemleridir. Bu havalı yataklar yatak basıncını hafifletmeye yarar. Yavaş kan basıncı nedeniyle ciltte bozulmayı önlemek için dalgalı yatak özelliği ve hasta vücudundaki dolaşımı uyarmak için de hava terapisi özelliği ile işlevlerini yerine getirir.

Yatak şiltesi hava ile doludur, havalı yatağın dizaynına göre ya baklava şeklindeki dilimler halinde bir grup oluşturur ya da boru tipi havalı yataklardaki gibi birbirine paralel yatay hava kanalları ile grup oluşturur.

Dalgalı yatak şilteleri genellikle PVC kaplamadan üretilir. 135-230 kg arasında modellere göre değişen yük kapasiteleri vardır. 230 kg gibi ağırlığa dayanabilecek güçte ve sağlamlıktadır.

Hastane yatakları için en çok tercih edilen havalı yataklar şişen ve inen, hava kanallı, su geçirmeyen, yumuşak bir yapıya sahip olanlardır.

Dalgalı Yataklar Hastalar için Neden Gereklidir?

Yatalak veya hareket kabiliyeti kısıtlanmış hastaların vücudunda kan akışının kısıtlanması ile cilt yapısında bozulmalar görülebilir. Bu cilt bozulmaları yatak yaralarına neden olabilir. Havalı yataklar bu nedenle hastaların rahat olmaları ve çeşitli yaralardan korunmaları için gereklidir.

Havalı Yatakların Faydaları Nelerdir?

Uzman doktorunuz hastanız veya sizin için yüksek konfor sağlayan ve hızlı iyileşmeye destek olan havalı yatak kullanımını önerebilir. Havalı yatakların faydaları şöyledir:

Havalı yataklar hasta karyolasında dinlenen hastanın rahatlamasını sağlar.

Motor ve hava kanalları ile vücuttaki basıncın azalmasına yardımcı olur.

Hava hücresi ile şiltede ve dolayısıyla hasta vücudunda sürekli bir hareket meydana getirir.

Hava basıncı motor üzerinde yer alan kontrol paneli tarafından ayarlanır.

Motor sessizdir ve genellikle yatağın ayak ucuna asılarak kullanılır.

Hava grupları sırayla şişip inerek hasta vücuduna destek sağlar.

Sıcaktan kaynaklanan nemi küçük hava delikleri ile azaltır.

Vücuda masaj etkisi vererek hastanın konforunu yükseltir.

Hasta Yataklarında Havalı Yataklar Nasıl Çalışır?

Dalgalandırma kabiliyeti ile havalı yatak içerisine pompalanan hava, hava grupları arasında yavaşça hareket eder. Hareket esnasında ilk grup hava ile doludur, diğer gruplar ise yarı yarıya sönmüş vaziyettedir. Havanın bu hareketi vücudun fazla baskılı bölgelerindeki baskıyı hafifleterek kan akışını hızlandırır.

Hastane veya Evlerde Tercih Edilen Havalı Yatak Seçeneklerinden Bazıları:

 1. Baklava desenleriyle hava değişiminin sağlandığı baklava tipi havalı yataklar 1.evre yaraların tedavisinde kullanılır. 6 dakikada bir hava değişimi sağlar ve A+B sistem ile çalışır. Yaklaşık 50 kg olan veya kısa süreliğine şişme yatağa ihtiyacı olan hastalar için uygundur.

 2. Hava değişiminin yatay birbirine paralel olan hava grupları sayesinde sağlandığı boru tipi havalı yataklar modellerine göre farklı kalınlığa sahiptir. 130-140 kilogram ağırlığa kadar taşıma gücü ile uzun süre kullanılabilir.

 3. A+B+C olmak üzere 3 ayrı hava gruplarıyla dalgalandırma hareketini güçlü bir şekilde çalıştıran boru tipi havalı yataklarda ventilasyon özelliği de bulunur. 160 kg taşıma gücüne sahip bu hasta havalı yatakları şişirme ve söndürme işlemini 7-10 dakika arasında gerçekleştirir.

 4. 30 derece pozisyon veren havalı yataklar 10 dakikada bir sağ ve ardından sol tarafı yükseltebilen, sağ ve sola pozisyon veren yataklardır. Tipik bir boru tipi havalı yatak işlevinde kullanılabildiği gibi pozisyon özelliği ile birlikte de kullanılabilir.

 

Havalı Yatak Fiyatlarını Öğrenmek ve Daha Detaylı Bilgi Edinmek için Arayın 0232 445 01 05.

İzmir

  
119 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın