• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/hastamakaryolasi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905071256221
  • https://www.twitter.com/cetin_medikal
  • https://www.instagram.com/cetinmedikalizmir
  • https://www.youtube.com/@cetinmedikal1047

WhatsAppFacebookInstagramEmailPinterestKonum

Havalı Yatak Sistemleri Nelerdir?

Havalı Yatak

Havalı Yatak Sistemi Nasıl Çalışır?

A+B Sistem ile Çalışan Havalı Yataklar

A+B Sistemli Havalı Yatak

A+B sistemleri ile çalışan havalı yataklar:

Baklava Tipi Havalı Yatak

Ventilasyonlu Boru Tipi Havalı Yatak 8 cm

Boru Tipi Havalı Yatak 9,5 cm

Ventilasyonlu Boru Tipi Havalı Yatak 12 cm

30 Derece Pozisyon Veren Havalı Yatak

A ve B olmak üzere hava boruları motorun ortamdan aldığı havayı şilteye vererek yatağın şişmesini sağlar. Önce A sıra borular (resimdeki sarı sıra A noktaları) şişer, B sıra borular %50 inik bir şekilde bekler. Daha sonra B sıra borular (resimde kırmızı ile gösterilen B noktaları) şişerken %50 oranında A sıra borular iner. Belirli aralıklarda, ki bu üründen ürüne değişebilmektedir, A ve B sıralar sırayla şişer ve iner.

A+B+C Sistemli Havalı YataklarA+B+C sistem ile çalışan havalı yataklar:

Ventilasyonlu havalı yatak A+B sıralı yataklara kıyasla ekstra C sıralı borularla çalışır. 3 boru grubu ile çalışan havalı yatak daha hızlı ve etkili bir şekilde basıncı azaltmaya ve yatak yarası oluşumunu engellemeye yarayan bir havalı yatak modelidir. A ve B sıralar (sarı ve kırmızı noktalar) %100 şişer, C sıralı borular (resimdeki mor noktalar) %50 oranında iner. Daha sonraki sirkülasyonda A ve C sıralı borular şişer, B boruları %50 oranında iner. Bir sonrakinde de B ve C sıralar şişer, A sıralar yarıya iner. Motor, çalıştığı sürece A+B+C sistem borulara havayı ileterek havalı yatağın şişmesini sağlar.

Ventilasyonlu Havalı Yatak

 

Havalı yatakları hastane acil servislerinde veya hastane odalarında karyola üzerinde serili bir şekilde görebiliriz. Hastanede tedavi gören hastalar için kullanılan şişme yataklar yatak yarası basıncını azaltmakta ve fazla basınçtan dolayı meydana gelen yaralarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Her havalı yatakta bir adet motor, hava boruları ve bir adet şilte bulunur. Baklava veya boru şeklinde iki ayrı model ve bunların alt modelleri 2 yıl motor garantisine sahiptir.

Baklava Tipi Havalı Yatak İşlev ve Özellikleri

Baklavalı havalı yatak, her kişinin karyolada dinlenirken medikal firmalardan temin ederek vücuttaki fazla basıncı azaltmak amacıyla kullanabileceği yataktır. Baklava tipi havalı yatak vücuttaki yaraların oluşumunu önlenmeye yardımcı olur. Yatak yarası/ vücut yarası veya bası yarası olarak da bilinen yaralar vücutta fazla oluşan basıncın bir sonucu olarak karşımıza çıkar.

Havalı yatak modeli ölçüleri hasta karyolası modellerinin ölçüsüne göre üretilir. Baklava tipi havalı yatağı iki motorlu hasta karyolası, üç motorlu hasta karyolası veya dört motorlu hasta karyolası yataklarından herhangi biri üzerine serdikten sonra yatak motoru çalıştırılır ve yatak kullanıma hazır hale gelir. Yaklaşık on-on beş dakika aralığında şilte dolumu gerçekleşir, hasta yatak üzerine uzanarak karyola ve havalı yatağı kullanmaya başlayabilir.

Ventilasyonlu Boru Tipi Havalı Yataklar 

Ventilasyon özelliği her boru tipi havalı yatakta bulunmaz, bu nedenle özellikle ventilasyon işlevine sahip havalı yatak isteniyorsa havalı yatak özellikleri detaylı incelenir.

Havalı yataklarda hastanın vücuduna temiz hava sağlayan, üfleyen, hava boruları bulunur. Yatakla vücut arasındaki fazla basınçtan dolayı terleme meydana gelebilir ve bunun sonucunda nemli kalan vücuttaki bölgelerde yatak yarası görülebilir. İşte ventilasyonlu boru tipi havalı yataklar, teri önlemede diğer boru tipi havalı yataklardan daha etkili bir şekilde yatak yaraları ile savaşır.

Ventilasyonlu havalı yataklarda 8 cm ve 12 cm kalınlığında 2 ayrı boru tipi havalı yatak bulunur. Çetin Medikal olarak biz havalı yatakların seçimi konusunda hastanın kilosuna dikkat edilmesini öneriyoruz. Kilosu yüksek olan hastalar için ventilasyonlu 12 cm boru tipi havalı yatak, düşük kilolu hastalarda ventilasyonlu 8 cm boru tipi havalı yatak kullanıma uygundur.

Sağdan Soldan Pozisyon Veren Havalı Yataklar

Hem ventilasyonlu hem pozisyonlu havalı yatak su geçirmez şiltesi ile fark yaratan özelliklere sahip boru tipi havalı yatak modelidir. Her tip karyola üzerinde kullanılabilir, hastaya sağdan soldan 10-20-30 derece açı verir. 

Yatış süresinin uzaması ayrıca bir etken olsa da bazen hastanın oldukça kısıtlı hareketlere sahip olması yara oluşumunu hızlandırabilir. Vücudun sağında ve solunda yara oluşumunu engellemek adına sağdan ve soldan pozisyon veren havalı yataklar kullanılır. 30 derece veya 45 derece pozisyon veren havalı yataklar günümüzde faydalarını kullanıcılarına göstermektedir. Pozisyon veren havalı yataklarda basınç ayarı, derece seçimi ve CPR (hızlı indirme) fonksiyonu da bulunur. Motor üzerindeki panelden tüm ayarlar yapılabilir, motor hastanın yatış süresi boyunca çalıştırılır. 

Tüm bu özelliklerinin yanında ventilasyon özelliği de bulunan havalı yatak, hastanın sırt bölgesinde, bel ve bacak arkasında yaraların oluşumuna sebep olan terleme etkenini ortadan kaldırmada büyük yardımcınız olur.

 

  
281 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın